zdroj foto:

Chrípka zatvára stále viac škôl. Ako sa chrániť?

Feb 6, 16:22

Chrípka je neúnavná a na Slovákov aj naďalej útočí. V tomto týždni sa zatvárali ďalšie školy, počet chorých naďalej stúpa. Chrípku netreba podceňovať. Viete aká je správna prevencia?


V 6. kalendárnom týždni bolo hlásených 102 401 akútnych respiračných ochorení. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Žilinskom kraji. Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bolo v 6. kalendárnom týždni hlásených 17 416 ochorení. Chorobnosť na chrípku stúpla o 7,9 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Košickom kraji.


V priebehu tohto týždňa tohto prinútili akútne respiračné ochorenia (ARO) zájsť do ambulancií lekárov v Bratislavskom kraji 8146 ľudí. Z toho v 672 prípadoch išlo o chrípku a jej podobné ochorenia. Oproti minulému týždňu tak chorých opäť pribudlo.
     
Podľa informácií Dagmar Kollárovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave bolo zaznamenaných 11.125 prípadov akútnych respiračných ochorení, z toho chrípke podobných ochorení bolo 1899.

Chrípka a jej podobné ochorenia trápi aj ľudí v okresoch Brezno, Zvolen, Banská Bystrica, Poltár a Revúca. RÚVZ eviduje 1361 prípadov, čo je 338 prípadov na 100.000 obyvateľov.
Zdroj foto: pixabay.com

"Najvyššia chorobnosť na chrípke podobné ochorenia je vo vekovej skupine 0 až 5-ročných a 6 až 14-ročných detí, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom najvyšší nárast chrípke podobných ochorení bol pozorovaný vo vekovej skupine 20 až 59-ročných," uviedla Dagmar Kollárová z RÚVZ.

Chrípka zatvorila ďalšie školy
Tento týždeň bolo prerušené vyučovanie v 112 materských školách (jedna v Bratislavskom kraji, 20 v Trnavskom kraji, 13 v Trenčianskom kraji, 17 v Nitrianskom kraji, dve v Banskobystrickom kraji, sedem v Žilinskom kraji, 21 v Prešovskom kraji, 31 v Košickom kraji), v 113 základných školách (12 v Trnavskom kraji, osem v Trenčianskom kraji, 20 v Nitrianskom kraji, sedem v Banskobystrickom kraji, sedem v Žilinskom kraji, 37 v Prešovskom kraji, 22 v Košickom kraji) a v 16 stredných školách (jedna v Trenčianskom kraji, štyri v Trnavskom kraji, 1 v Nitrianskom kraji, deväť v Prešovskom kraji, jedna v Košickom kraji).
Zdroj: Snímka obrazovky (127).png
Zdroj foto: flickr.com

Ako sa chrániť?
Chrípkovou sezónou sa označuje obdobie od októbra do konca apríla. Medzi akútne respiračné ochorenia patria ochorenia ako nádcha, angína, zápal prínosných dutín, hrtana, hltana, priedušiek, priedušnice a zápal pľúc.Všeobecné zásady prevencie respiračných ochorení vrátane chrípky zahŕňajú zvyšovanie odolnosti organizmu dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu, medzi ktoré patrí:

-          správna výživa s dostatkom ovocia, zeleniny a tekutín,

-          dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu,

-          otužovanie a

-          dostatok spánku a odpočinku.

Počas chrípkovej sezóny je dôležité primerané obliekanie. Riziko nákazy znižuje časté a účinné vetranie. Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, najmä časté umývanie rúk.

Očkovanie

Pokiaľ ide  o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou ochranou je každoročné očkovanie. Princípom očkovania je tvorba ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia na chrípku
. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky. Očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, existuje však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo protilátok.

Zdroj foto: flickr.com

Nezabudnite na vitamíny

Doprajte si čo najväčší prídel vitamínov, ktoré máte v zelenine a v ovocí. V prírodnej forme naberte vitamíny C,  skupinu B, A, D a E. Sú obsiahnuté v grepoch, citrónoch, červenej paprike, paradajkách, zemiakoch a orechoch.

Prospešné bylinky
Z bylinniek vašu imunitu podporí Rakytník rašetliakový, Materina dúška, lipový kvet a Echinacea purpurová. Práve Echinacea účinne posilní váš imunitný systém či, zmierni chrípku.
Zdroj foto: wikipedia.org


Zdroj: TASR ; uvzsr.sk
dch

Feb 6, 16:22

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio