zdroj foto: TASR/AP

Del Potro: Najväčšie víťazstvo v živote

erik.farkas
Nov 28, 13:51

Argentína oslavuje tenisových hrdinov. Juhoameričania cez víkend premiérovo v histórii zdvihli nad hlavy trofej za triumf v Davisovom pohári, keď po veľkej dráme zdolali vo finále v Záhrebe domáce Chorvátsko 3:2. O dva body sa postaral "večne zranený" Juan Martin Del Potro, ktorý sa v tomto roku vrátil na dvorce po dlhodobých problémoch so zápästím a finále napokon dokončil so zlomeným prstom.

"Bolo to asi najdôležitejšie víťazstvo v mojom živote. Mám zlomený prst, ale to mi teraz až tak neprekáža," povedal Del Potro po nedeľňajšom súboji jednotiek s Marinom Čiličom. Argentína prehrávala po sobote 1:2 a Del Potro potom s Čiličom už 0:2 na sety. Napokon sa mu ale podaril skvelý obrat, hoci v piatom sete si privodil pri jednom zo servisov Čiliča nepríjemné zranenie. Historický triumf hostí následne zavŕšil v záverečnej dvojhre Federico Delbonis, ktorý si hladko poradil s Ivom Karlovičom.

Oslavy titulu už priamo na dvorci v Záhrebe aj pred očami legendárneho futbalistu Diega Maradonu boli typicky južansky temperamentné a Delbonis v návale radosti odtrhol podstavec na slávnej striebornej "šalátovej" mise. "Je to pre mňa obrovská pocta byť kapitánom tohto tímu. To, čo ukázal Del Potro, je niečo fantastické," tešil sa šéf argentínskej lavičky Daniel Orsanic.

V Argentíne čaká na daviscupový tím veľkolepé privítanie, tamojšie médiá už teraz zaradili víťazstvo v prestížnej súťaži medzi päticu najväčších úspechov argentínskeho športu v jeho histórii. Tenisti sa tak dostali na úroveň majstrov sveta vo futbale, či legendárneho jazdca formuly 1 Juana Manuela Fangia. "Nedeľa, ktorú si naveky budeme pamätať," napísal denník La Nación. S gratuláciou sa poponáhľal aj prezident krajiny Mauricio Macri na Twitteri: "Historické! Vôľou, pokorou a prácou sa Argentína dostala na vrchol medzinárodného športu."

Výkon Del Potra nadchol napríklad aj Nemca Borisa Beckera. "Ukázal neuveriteľný charakter, neskutočné srdce a neskutočnú húževnatosť. Argentína má svojho nového hrdinu." Najlepšia tenistka v dejinách juhoamerickej krajiny Gabriela Sabatiniová odkázala: "Prepísali ste históriu, vďaka vám za to." Krajanov pochválil aj bývalý wimbledonský finalista David Nalbandian, ktorý ukončil kariéru v roku 2013. "Jednoducho fantastické. Ďakujem, že ste získali to posledné, čo ešte nášmu tenisu chýbalo. Vamooooosss," napísal na sociálnu sieť Nalbandian, ktorý bol pri neúspešných finálových zápasoch Davisovho pohára v rokoch 2006, 2008 i 2011. Argentína premenila v zisk vytúženej "šalátovej misy" až svoj piaty finálový pokus.

TASR

Nov 28, 13:51

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio