zdroj foto:

Na Rely Dakar štyria Slováci, Svitko sníva o prvej trojke

kamil.simoncic
Dec 31, 11:51


Zdroj: tasr

Na 38. ročníku prestížnych pretekov Rely Dakar (2. -16. januára 2016) v Argentíne a Bolívii budú štartovať štyria Slováci. V súťaži motocyklov sa predstavia Štefan Svitko so štartovým číslom 5, Ivan Jakeš (16) a v súťaži kamiónov budú členmi dvoch českých posádok Jaroslav Miškolci (513) a Marek Sýkora (554).

Svitko sa na Dakare v konečnom poradí dvakrát umiestnil na 5. priečke (2012 a 2015) a aj pri svojom siedmom štarte si dal pred seba náročný cieľ - skončiť v prvej trojke. "Mojim snom je skončiť do tretieho miesta. Už dlhší čas s týmto žijem a budem žiť, ak by sa mi to prípadne teraz nepodarilo. Každý má svoje ciele, pre niečo žije a pre tento cieľ momentálne žijem ja. Príprave som obetoval veľmi veľa času, urobil som všetko, čo bolo potrebné, asi to bolo doteraz najviac, cítim sa byť dobre pripravený,“ povedal pred odletom do miesta štartu argentínskeho Buenos Aires 33-ročný člen Slovnaft Tímu, ktorý bude jazdiť na motocykli KTM. V Svitkovom tíme sú ešte mechanik Zlatko Novosad, logistik a pre styk s médiami Martin Kubačka, Viliam Tóth a Marián Jacina.

Na svoju deviatu Rely Dakar odletel aj ďalší slovenský motocyklista, 42-ročný myjavský rodák Ivan Jakeš. „V záverečnej príprave som sa zameral najmä na kondičný tréning v posilňovni, zajazdil som si aj na motocykli na osvedčených terénoch na Záhorí.“ Jakeš je najskúsenejším slovenským účastníkom najnáročnejšej a najťažšej rely na svete. „Teším sa na rýchle úseky. Uvedomujem si však, že na Dakare sa nedá riskovať. Taktika bude jednoduchá, jazdiť čo najlepšie, čo najrýchlejšie. Nedovoliť tým najlepším získať väčší náskok. A pokiaľ ide o výsledok - na štvrtom mieste v konečnom poradí som už bol v roku 2013... Chcem dokázať, že na to mám, že viem jazdiť.“ Jakešov Dakar Team tvoria ešte masér a kondičný tréner Marián Smyčka, mechanik Jaroslav Beran a automobilový pretekár Dick Kvetnanský.
Už po piaty raz bude na kopřivnickom kamióne Tatra štartovať ako navigátor za český team Bonver Dakar Project martinský rodák Jaroslav Miškolci. Pred necelým rokom na Dakare 2015 obsadila jeho posádka 14. priečku, čo bolo doteraz najlepšie umiestenie zo štyroch štartov na Dakare. „Predsavzatie nášho tímu je, aby prišli do cieľa všetky tri posádky. Pre česko-slovenskú posádku, ktorú tvoria vodič Tomáš Vrátný a palubný mechanik Milan Holáň, by bolo veľkým úspechom skončiť v prvej desiatke. Ale posádok s týmto cieľom je aspoň ďalších dvadsať, takže v prvom rade si dávame za cieľ rely dokončiť “ hovorí 51-ročný navigátor.

Svoju premiéru na Rely Dakar má pred sebou Marek Sýkora. Bude navigátorom posádky českého Offroadsport Teamu v kamióne MAN. Posádku tvoria ešte pilot Robert Randýsek a palubný mechanik Petr Zábranský. Marek Sýkora však nie je nováčikom v navigácii. V roku 2006 sa ako spolujazdec svojho otca Jozefa stal vicemajstrom Európy v cross country. „S tímom Offroadsport.cz sa zúčastňujem na medzinárodných súťažiach od roku 2008. Keď ma šéfovia oslovili s ponukou Dakaru, rýchlo sme sa dohodli. Moja úloha bude jednoduchá, dobre navigovať a dostať sa do cieľa,“ dodáva 33-ročný Zlatomoravčan.“

Zdroj: tasr
ks

Dec 31, 11:51

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio