zdroj foto:

Počet návštevníkov na Slovensku stále rastie

lukas.matokar
Sep 5, 10:13

Počet návštevníkov na Slovensku stále rastie. Za 1. polrok využilo služby slovenských ubytovacích zariadení takmer 2,3 milióna ľudí, čo je o 18,9 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roku. Podľa ŠÚ SR rástol tak počet domácich hostí, ktorý sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 223.453 ( 19,2 %), ako aj zahraničných, ktorých k nám prišlo o 136.133 viac ( 18,5 %).
 Zdroj: TASR     

Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Igora Donovala výsledky ovplyvnilo niekoľko faktorov, ako napríklad rast kvality a konkurencieschopnosti ponúkaných produktov, geopolitický vývoj v Európe a zvyšovanie poznateľnosti značky Slovensko prostredníctvom organizovania významných medzinárodných podujatí, medzi ktorými bol napr. Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej, ME v krasokorčuľovaní v Bratislave, či v neposlednom rade slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.
      
Počet prenocovaní za 1. polrok medziročne stúpol o 17,2 %, čo predstavuje vyše 6 miliónov prenocovaní, pričom takmer 4 milióny z nich pripadá na domácich návštevníkov. Najviac turistov prišlo z Českej republiky, Poľska, Nemecka, Maďarska a Rakúska. Narástli aj počty návštevníkov zo Škandinávie, pobaltských krajín, Holandska, Španielska, USA, Číny, Indie, Izraela, Japonska či z Južnej Kórey. Najvýraznejšie pribudli hostia z Českej republiky ( 43.865), Maďarska ( 12.775), Nemecka( 9930), Poľska ( 9494) a zo Spojeného kráľovstva ( 5851).

      
Pozitívny vývoj SACR zaznamenala aj z pohľadu sekundárnych trhov, ktoré predstavujú vysoký potenciál smerom do budúcna. Najprogresívnejší nárast zaznamenali hostia zo Španielska ( 55,5 %), Číny ( 41,5 %) a Izraela ( 40,4 %). 
Doterajší vývoj návštevnosti Slovenska za prvé dva kvartály roka naznačuje predpoklad úspešnej hlavnej turistickej sezóny. Aj vzhľadom k aktuálnej geopolitickej situácii vo svete uprednostňuje dovolenku na Slovensku nielen viac domácich, ale aj zahraničných hostí. Hotelieri v najnavštevovanejších turistických strediskách, ako aj rôzne ubytovacie portály informujú o vysokom záujme o pobyty počas celého leta. Ich slová potvrdzuje aj nárast návštevnosti národného portálu cestovného ruchu www.slovakia.travel. Informácie o novinkách, zaujímavých atrakciách, podujatiach, relaxe či aktívnej dovolenke si od začiatku júna do konca augusta vyhľadávalo na portáli 1.092.506 návštevníkov, čo predstavuje medziročný nárast 15,4 %.
      TASR informovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch.


zdroj: text a foto TASR

lm

Sep 5, 10:13

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio