zdroj foto: video

VIDEO: Prvé inteligentné pouličné osvetlenie, ktoré funguje vďaka ľudskej chôdzi

monika.casova
Nov 11, 08:44

Globálne otepľovanie má mnoho príčin. Jednou z nich je napr. aj svetelný smog. Na osvetľovanie ulíc a objektov sa totiž používa nevhodné osvetlenie. Svietidlá majú svietiť len tam, kde je to nutné a vždy len toľko, ako je to nutné. No nedeje sa tak. 

V Las Vegas majú prvú tzv. inteligentnú ulicu. Osvetlenie okolo nej závisí od toho, koľko ľudí sa ňou prejde. Ako je to možné? Jednoducho. Na zemi sa laicky povedané, nachádzajú nášľapné body. Keď sa ľudia na ne postavia, spôsobia to, že sa nabije batéria, ktoré sa využíva ako zdroj pre pouličné osvetlenie. Jeden krok vyprodukuje 4 - 8 wattov.

Zdroj: http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/engo-planet-kinetic-street-lights
Solárne pouličné osvetlenie sa u ľudí stretlo s veľmi pozitívnymi ohlasmi. Táto energia je totiž využívaná aj pre iné veci, ako je napr. wi-fi pripojenie, či bezdrôtové nabíjanie telefónov. 

Zdroj: http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/engo-planet-kinetic-street-lights

Integrované inteligentné senzory dokonca sledujú, aké je počasie a podľa toho sa osvetlenie stlmí, alebo naopak. Nie vždy je predsa potrebné, aby osvetlenie svietilo konštantne rovnako. 

Toto inteligentné osvetlenie chce firma nainštalovať aj do 10 vidieckych oblastí v Afrike, kde nemajú žiadne osvetlenie ulíc. V týchto oblastiach ľudia platia aj veľmi vysoké poplatky zato, aby si mohli nabiť svoj telefón. mymodernmet.com

Nov 11, 08:44

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio