zdroj foto:

Vo veku 86 rokov dnes zomrel obľúbený kňaz Anton Srholec

monika.casova
Jan 7, 10:37


Vo veku 86 rokov zomrel dnes kňaz Anton Srholec. Informuje o tom portál tvnoviny.sk a čas.sk. Srholcovi približne pred rokom diagnostikovali nádor na pľúcach. Správu o úmrtí potvrdila portálu tvnoviny.sk rehoľná sestra Rita, u ktorej posledné mesiace žil. Srholec v nemocnici podstupoval chemoterapiu a jeho stav sa spočiatku zlepšoval. Situácia sa ale obrátila. Rakovina sa mu rozšírila aj do kostí, kňaz sa už v lete 2015 rozhodol prestať bojovať.

Do kín len prednedávnom zamieril dlhoočakávaný dokument Anton Srholec o živote človeka, ktorý nikdy neopustil svoje zásady - milovať ľudí a Boha napriek životným okolnostiam a bojovať za lepší svet. Režisérka Alena Čermáková sledovala život tejto výnimočnej osobnosti slovenského kultúrneho života osem rokov. Navštívila s ním väznicu v Leopoldove, strávila čas s bezdomovcami, skúmala archívy s cieľom rozpovedať príbeh o tomto vzácnom človeku.


Anton Srholec sa narodil v Skalici. Chcel študovať teológiu. Komunistický režim mu to nedovolil, ani to mu však v dosiahnutí jeho cieľa nezabránilo a rozhodol sa pokúsiť ilegálne prekročiť hranice, aby mohol študovať v zahraničí. Útek nevyšiel a za tento čin bol odsúdený. Vo väzení strávil desať rokov, prevažne prácou v uránových baniach v Jáchymove. 

 


Vyštudovať teológiu sa mu podarilo až v roku 1970, a to priamo v Ríme, kde bol aj vysvätený za kňaza. Aj napriek problémom, ktorým na Slovensku čelil, sa rozhodol vrátiť a pomáhať ľuďom práve tu. Nemohol pôsobiť ako kňaz, ale zamestnal sa ako kostolník a až neskôr dostal súhlas vypomáhať pri kázňach. Jeho kázne boli obľúbené najmä medzi mládežou, avšak v 70. a 80. rokoch boli až príliš silné a zásadné pre komunistický režim. Duchovenstvo mu bolo štátom zakázané a opäť sa musel stať robotníkom. Jeho život bol plný nečakaných zvratov, ťažkých momentov, ale aj radosti a nádeje. Svedčí o tom jeho dobrovoľnícka práca a pomoc ľuďom v núdzi.

Zdroj: TASR

mc

Jan 7, 10:37

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio