zdroj foto:

Zomrel bývalý vodca srbských povstalcov v Chorvátsku Goran Hadžič

monika.casova
Jul 13, 07:18

Bývalý vodca srbských povstalcov v Chorvátsku Goran Hadžič zomrel v utorok večer vo veku 58 rokov v severosrbskom meste Nový Sad. Podľahol rakovine mozgu. Informovala o tom nemocnica, kde Hadžič zomrel. 

Zdroj: TASR

Niekdajšieho prezidenta samozvanej Republiky Srbská krajina (RSK) Hadžiča zatkli v roku 2011 a obvinili ho z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti za to, že viedol boje za odtrhnutie jednej tretiny územia od Chorvátska, ktoré chcel pripojiť k Srbsku. Bol obvinený aj z etnických čistiek namierených proti Chorvátom a nesrbským obyvateľom, ktorí v rokoch 1991-95 žili na chorvátskom území ovládanom tamojšími Srbmi, podporovanými Belehradom. 

Hadžičovi pripisovali aj ďalšie zločiny - lúpeže, vraždy, streľby do civilistov, deportácie a ďalšie porušovania medzinárodného práva.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu však zastavil prípad proti nemu, keďže Hadžič ochorel na smrteľnú chorobu, a vlani ho prepustil z väzby. Odvtedy žil Hadžič v srbskom Novom Sade. Jeho obhajcovia uviedli, že má chorobu v poslednom štádiu.

Hadžič pred tribunálom vyhlásil, že sa necíti vinný z účasti na zavraždení státisícov Chorvátov a na vyháňaní desaťtisícov ďalších ľudí z ich vlasti počas vojny v Chorvátsku v rokoch 1991-95, keď sa etnickí Srbi vzbúrili proti vyhláseniu nezávislosti od Juhoslávie, riadenej Srbmi.

Zdroj: TASR

mc

Jul 13, 07:18

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio