zdroj foto: avaz.ba

Dajte si skontrolovať svoje „bodky krásy“

monika.casova
Feb 21, 09:33

Ak ste bodkovaná ako lienka, mali by ste spozornieť. Znamienka môžu byť bodkami krásy, ale aj nebezpečným ložiskom nádoru. Teraz je najvhodnejší čas si ich dať vyšetriť, napríklad na klinike zdravia a krásy Interklinik.  

Na prevenciu by sme nikdy nemali zabúdať. Týka sa to aj našej pokožky. Malígny melanóm je najzhubnejšie nádorové kožné ochorenie, ktoré sa veľmi rýchlo šíri – metastázuje. Jedinou šancou na úspešnú liečbu je včasná a dôsledná diagnostika.


Ako vzniká melanóm

Malígny melanóm je zhubné nádorové ochorenie kože, vychádzajúce z melanocytov, t.j. z buniek produkujúcich farbivo melanín. Melanocyty sú bunky hviezdicovitého tvaru, produkujúce hnedé až čierne farbivo melanín. V koži sú prítomné v bazálnej vrstve pokožky, ale nachádzajú sa aj na sliznici, v dúhovke oka, vo vnútornom uchu, na mozgových blanách, v kostiach a srdci.

Melanín je pigment, ktorý ovplyvňuje farbu našej kože. Pôsobením slnečného svetla sa zvyšuje tvorba tohto pigmentu v koži, ktorý zároveň slúži ako ochrana buniek pred škodlivým pôsobením ultrafialového žiarenia. Vo všeobecnosti platí, že ľudia s tmavšou pokožkou majú nižší výskyt melanómu, práve v dôsledku ochranného pôsobenia melanínu.

Melanocyty sú špecifické tým, že sú roztrúsené v mieste svojho výskytu a nie sú navzájom pospájané ako je tomu u buniek v tkanivách. Túto vlastnosť si zachovávajú aj v prípade malígneho zvrhnutia a preto majú tendenciu k rýchlemu šíreniu. Poškodené melanocyty sa nekontrolovane delia a na koži vznikne obvykle tmavý nepravidelný útvar. Melanóm rastie do šírky vo vrchnej vrstve pokožky a neskôr aj do hĺbky, kedy môžu niektoré rakovinovo zmenené bunky preniknúť do podkožia a následne sa krvou a lymfou šíriť do iných častí tela.

Kedy treba byť v strehu

Nie každé nové znamienko je nositeľom zlej správy. Znamienka nám počas života vznikajú stále a priebežne. Dôležité je sebapozorovanie, tak ako pri každej prevencii. Spozornieť by ste však mali vtedy, ak vaše znamienko zmenilo v krátkom čase tvar, veľkosť, farbu, či ohraničenie. Ak vás znamienko svrbí alebo bolí, či nedajbože krváca, neodkladajte svoju návštevu lekára a choďte si ho dať vyšetriť.

Prevencia je základ

V celkovej starostlivosti o zdravie zohráva významnú úlohu prevencia. Aspoň raz za rok si nájdite čas na celkovú „kompletku“ a obehajte si všetkých lekárov – od zubára, cez gynekológa až po dermatológa. Ak máte v rodine predpoklady na závažné onkologické ochorenia, ktoré súvisia s kožou, mali by ste tak robiť so železnou pravidelnosťou. Pamätajte, že lepšie je prísť skôr, ako neskoro.

Ak máte záujem o preventívnu prehliadku u dermatológa, objednajte sa na recepcii estetickej dermatológie Interklinik: 421 2 68 23 09 20

Viac informácií nájdete na goo.gl/h3A2O8

Text: Interklinik

Foto: Interklinik, Pexels

Feb 21, 09:33

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio