zdroj foto: TASR/AP

Davis: EÚ a Britániu viac vecí spája, než rozdeľuje

patrik.liscinsky
Jun 19, 13:03

Spojené kráľovstvo a Európsku úniu viac vecí spája, než rozdeľuje, uviedol dnes pred začiatkom prvého dňa rokovaní o brexite britský minister pre otázky odchodu Británie z EÚ David Davis. Vyslovil odhodlanie dospieť k dohode výhodnej tak pre občanov, ako aj pre obe rokovacie strany. Hlavný vyjednávač Únie pre brexit Michel Barnier si od dnešného stretnutia sľubuje dohodu o prioritách a rozvrhu rokovaní s Londýnom.
      
"Viac vecí nás spája, než rozdeľuje. Hoci nás počas rokovaní bezpochyby čakajú náročné momenty, my spravíme všetko preto, aby sme dosiahli dohodu v najlepšom záujme pre všetkých občanov. Preto začíname tieto rokovania v pozitívnom a konštruktívnom tóne, odhodlaní vybudovať silné a špeciálne partnerstvo medzi Britániou a našimi európskymi priateľmi a spojencami," uviedol pred začiatkom rokovaní Davis.
      
V krátkom vyhlásení sa tiež zmienil, že Britániu a Úniu spájajú spoločné hodnoty. Podobne ako britský minister zahraničných vecí Boris Johnson zdôraznil aj on dohodu o budúcom usporiadaní vzťahov, o ktorej chce však Únia rokovať až po dosiahnutí dostatočného pokroku v otázke práv občanov, finančného vyrovnania a hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou.
      
"Dnes spúšťame rokovania o odchode Británie z EÚ. Náš cieľ je jasný, musíme sa najprv zbaviť neistôt spôsobených brexitom. V prvom rade neistôt pre občanov, ale aj pre užívateľov výhod politík EÚ a pri hraniciach, predovšetkým v Írsku. Dúfam, že sa nám dnes podarí zhodnúť na prioritách a rozvrhu rokovaní, čo by mi umožnilo na neskôr v týždni na summite Európskej rady povedať, že sme rokovania otvorili konštruktívne," uviedol Barnier.
      
Lídri členských štátov sa stretnú vo štvrtok a v piatok na summite v Bruseli. Zúčastní sa na ňom aj Barnier a bude referovať, na čom sa počas prvých rokovaní s britskou stranou dohodol.
      
Barnier aj Davis vyjadrili sústrasť rodinám obetí požiaru v Portugalsku a tragických udalostí, ktoré sa stali v Británii minulý týždeň. V stredu tam pri požiari výškovej budovy zahynuli desiatky ľudí a v nedeľu zase dodávka vrazila do davu moslimov pred mešitou.

TASR

Jun 19, 13:03

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio