zdroj foto: TS

Elektrina nás sprevádza takmer na každom kroku, prečo ju nevyužiť efektívne

monika.casova
Aug 21, 11:49

Elektrina nás sprevádza takmer na každom kroku. Či sa jedná o domácnosť, prácu, preniká stále viac do áut, mobilné zariadenia, všetky potrebujú elektrinu. Získavame ju z rôznych zdrojov, a práve tým vyčerpávame svoje prírodné zdroje, a zároveň ničíme životné prostredie. Potreba elektrickej energie zároveň prináša stále nové spôsoby, ako ňou šetriť. Veď zníženie spotreby elektriny zároveň znamená menšiu záťaž pre životné prostredie. Alebo rovnaká spotreba pri úspornejšom využívaní znamená možnosť využívať elektrinu väčším počtom zariadení a spotrebičov.

Bezpečná alternatíva

Stále väčšia spotreba a potreba elektriny prináša zároveň väčšie využívanie alternatívnych zdrojov elektrickej energie. K dispozícii však máme nevyčerpateľný zdroj energie, a tým je Slnko. Vďaka jeho energii existuje na Zemi život, a zároveň sa učíme stále viac využívať ho aj ako zdroj pre elektrickú energiu.

Fotovoltaický panel

Využívanie solárnych panelov na výrobu elektriny sa datuje už ku koncu 19. storočia, nie je to už úplná novinka. No len v posledných rokoch sa podarilo zvýšiť efektivitu fotovoltaických panelov, čo umožňuje získavanie stále väčšieho množstva elektriny pre našu neustálu spotrebu. Fotovoltaické panely premieňajú slnečné žiarenie na elektrickú energiu s veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi. Tie sú v porovnaní s inými zdrojmi elektriny takmer nulové. Je tu síce závislosť od počtu hodín slnečného svetla, no v kombinácii s batériami je možné vyrobenú elektrickú energiu nielen priamo spotrebovať, ale aj ukladať.

Fotovoltaika pre domáce využitie

Vo svete sa využíva slnko ako zdroj energie stále viac, lídrami v jeho využívaní sú USA, Nemecko a Japonsko. Ale aj ďalšie krajiny sa pridávajú k zavádzaniu tohto alternatívneho zdroja energie. Podporou zeleným technológiám sa dosiahlo väčšie rozšírenie malých solárnych elektrární, ale aj využívanie fotovoltaiky aj pre domáce použitie. Solárne panely už môžeme vidieť na strechách mnohých domov, kde slúžia zvyčajne ako doplnkový zdroj elektrickej energie.

Domácnosť môže takto získať veľkú úsporu na účtoch za bývanie, keďže podľa výkonu panelov, kapacity batérií a bežnej dennej spotreby, sa môže znížiť spotreba elektriny z verejnej siete o desiatky percent. Alebo sa môže dospieť až ku úplnej energetickej sebestačnosti a vytvoriť autonómnu domácnosť. Dôležité je správne nastavenie celého systému. Pri návrh je nutné konzultovať celé riešenie s odborníkmi, ktorí majú skúsenosti so solárnymi systémami.

Elektrina tam, kde nie je sieť

Využívanie fotovoltaiky tak môže priniesť výhody aj tam, kde je problém dostať sa k elektrickej sieti. Či už sa jedná o chaty alebo záhradky, slnko môže nielen svietiť, ale môže priniesť elektrinu do chát alebo poháňať zariadenia, ktoré pomáhajú záhradkárom. Osvetlenie chatky, zdroj energie pre malé spotrebiče, to ocení každý chatár.

Solárna kvapková závlaha Irrigatia

Solárna kvapková závlaha, solárne vodné čerpadlo alebo solárne osvetlenie, to všetko pomáha záhradkárom užívať si radosť z vlastnej úrody. A že si môžeme nosiť malú solárnu elektráreň aj vo vrecku? Áno môžeme, solárne nabíjačky na mobil, alebo iné mobilné zariadenia, sú už dnes bežnou výbavou nielen turistov a cestovateľov. Rovnako sa v nich používajú fotovoltaické panely, len s menšími rozmermi a výkonmi ako tie, ktoré dodávajú elektrinu pre mestá. S fotovoltaikou sa už skutočne stretávame denne, a ani si to neuvedomujeme. Je to alternatíva, ako získavať elektrinu z obnoviteľných zdrojov, s nízkymi prevádzkovými nákladmi a malým dopadom na životné prostredie.

TS

Aug 21, 11:49

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio