zdroj foto: shutterstock.com

Kedy je lepšia tenkovrstvá a kedy silnovrstvá lazúra?

monika.casova
Jul 6, 08:39

Ak máte v domácnosti alebo na záhrade nové drevené plochy, prípadne ich chcete renovovať, iste zvažujete, ktorý typ lazúry zvoliť. Ako tenkovrstvá, tak aj silnovrstvá lazúra má svoje presné určenie, výhody a nevýhody.

Z estetického hľadiska sa tenkovrstvé a silnovrstvé lazúry líšia spôsobom prekrytia dreva. Zatiaľ čo tenkovrstvé lazúry drevo iba natónujú a zachovajú jeho štruktúru, silnovrstvé lazúry ho opatria vrstvou laku, ktorý môže byť v rôznych odtieňoch.

Oba typy lazúr zabezpečia Vaše drevené povrchy pred nežiadúcim UV žiarením, vlhkosťou a škodcami, pričom tenkovrstvá lazúra preniká do dreva hlbšie než silnovrstvá lazúra. Zanechá jeho povrch prirodzený a dobre sa udržuje, neochráni však drevo tak dobre ako silnovrstvá lazúra.

Ak natierate drevené ploty, vonkajšie rámy drevených okien, altány, pergoly, zábradlie a ďalšie vonkajšie prvky, ktoré sú trvalo vystavené vlhkosti a poveternostným vplyvom, použite silnovrstvú lazúru, pretože lepšie odolá zvýšenej vlhkosti dreva. Nevýhodou aplikácie silnovrstvej lazúry je však v náročnejšej renovácii – vyžaduje zbrúsenie povrchu až na drevo.

V každom prípade, drevo musí byť pred nanesením oboch typov lazúr vysušené (prípustná vlhkosť je 12 %), zbavené živice, všetkých nečistôt či nerovností, a taktiež vybrúsené. Iba vďaka tomu lazúra dobre priľne.

Praktické tipy k výberu lazúr

Ako tenkovrstvé lazúry, tak aj silnovrstvé lazúry nájdete v ponuke internetového obchodu Dom farieb. Pred nákupom zistite, či sú určené do interiéru alebo exteriéru (niektoré majú univerzálne použitie, ďalšie slúžia k náteru vonkajších podláh apod.). Silnovrstvé lazúry môžu mať v exteriéry životnosť až 5 rokov, tenkovrstvé až 3 roky. Pri oboch typoch platí, že ich trvanlivosť ovplyvňujú okolité podmienky – nakoľko sú ošetrené drevené plochy vystavené slnečnému žiareniu a poveternostným vplyvom.

Na namáhaný záhradný nábytok, okná, dvere, strechy, podbitý či obložený môžete využiť modernú extra odolnú tixotropnú silnovrstvú lazúru s gélovou konzistenciou značky Bondex Superior, ktorá nepraská, nelúpe sa a drevo účinne ochráni 5 rokov.

TS

Jul 6, 08:39

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio