zdroj foto: TASR

Keňa sa rozhodla bojovať proti igelitovým taškám. Čaká vás buď mastná pokuta, alebo niekoľko rokov väzenia

monika.casova
Sep 10, 09:00

Vedeli ste, že na jedného Slováka pripadá podľa organizácie Envi-pak ročne spotreba až 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EÚ je okolo 200 tašiek na občana? V africkej Keni sa rozhodli pre radikálny boj s používaním igelitiek. Čaká vás buď mastná pokuta, alebo niekoľko rokov väzenia. 

33 152 eur, alebo štvorročné väzenie. Presne taká je pokuta za porušenie zákona, ktorý vstúpil do platnosti. Nepomohli ani sťažnosti výrobcov, ani zamestnávateľov... Jednoducho to tak bude a bodka. Tašky sa dostávajú o mora, v ktorom ich konzumujú ryby, delfíny, korytnačky či morské vtáky. Už neraz v tele mŕtveho živočícha našli plastové tašky. Tomu chcú už konečne radikálne zabrániť a postaviť sa na stranu prírody, nie na stranu ľudí. 

V Keni sa každoročne vyrobí okolo 100 miliónov plastových tašiek. Len minimum sa zrecykluje, alebo skončí v odpadkovom koši. Keňa však nie je jedinou krajinou, ktorá sa rozhodla bojovať proti plastovým taškám. Aj napríklad v Mali, Tanzánii, Ugande, Etiópii, Francúzku, Číne či Taliansku je používanie plastových tašiek buď zakázané, alebo zdanené. sciencealert.com

Sep 10, 09:00

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio