zdroj foto: TASR

Li Pin: Čína chce aj v oblasti zdravotníctva spolupracovať so strednou Európou

erik.milec
Jun 19, 19:29

Čínska vláda si cení každú inštitucionálnu spoluprácu so strednou a východnou Európu. Vyhlásila to dnes v Budapešti čínska ministerka zdravotníctva Li Pin na treťom fóre ministrov zdravotníctva strednej a východne Európy a Číny.

Podľa agentúry MTI členka čínskej vlády pripomenula, že predchádzajúce dve fóra sa konali v Českej republike a v Číne. "Spolupráca v oblasti zdravotníctva v uplynulých rokoch už priniesla svoje ovocie v nemocničnej spolupráci, vo vzdelávaní odborníkov, vo výmene skúseností v oblasti zdravotnej politiky i v rozvoji verejného zdravotníctva," konštatovala.

Maďarský minister ľudských zdrojov Zoltán Balog poznamenal, že krajiny strednej a východnej Európy existujú v tieni veľmocí a naučili sa, že svoje záujmy dokážu presadiť iba v prípade, ak si vybudujú silné národné štáty. Pritom z času na čas tieto krajiny musia spojiť svoje sily, aby dokázali čeliť globálnym výzvam.

Podľa Baloga región strednej Európy je jedným z najintenzívnejšie rozvíjajúcich sa regiónov sveta. Vyjadril nádej, že stredná a východná Európa budú dobrým partnerom "prvoligovej" Číny.

Z významných prvkov zakotvených v spoločnom vyhlásení terajšej konferencie vyzdvihol maďarský minister smerovanie k prevencii, poskytnutie priestoru pre tradičné liečiteľstvo, boj proti nákazlivým chorobám, výmena skúseností v oblasti zdravotných systémov, ako aj možnosti liečebného a zdravotného turizmu.

Niekoľkodňového podujatia sa zúčastnia ministri zdravotníctva a experti 16 krajín strednej a východnej Európy, z Číny pricestovala 200-členná delegácia. Témami odbornej konferencie sú verejné zdravotníctvo, spolupráca nemocníc, výskum v oblasti zdravotnej politiky a tradičné čínske liečiteľstvo.

Zdroj: TASR

Jun 19, 19:29

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio