zdroj foto: TASR

Macron chystá zmeny vo vládnom kabinete

patrik.liscinsky
Jun 19, 11:52

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa chystá urobiť zmeny vo vláde po tom, ako jeho nová centristická strana zvíťazila v parlamentných voľbách.
      
Premiér Édouard Philippe podá "v najbližších hodinách" demisiu a k vymenovaniu novej vlády dôjde v nasledujúcich dňoch, uviedol dnes hovorca vlády Christophe Castaner.
      
Keďže Macronova strana Republika v pohybe (LREM) získala v 577-člennom Národnom zhromaždení absolútnu väčšinu, podľa hovorcu budú zmeny v kabinete "technické a nie ďalekosiahle". Odmietol pritom uviesť, či ministri, na ktorých padol tieň podozrenia z korupcie, zostanú vo funkciách.
      
Mnohí z nových poslancov z víťaznej strany nikdy nezastávali verejnú funkciu. Do Národného zhromaždenia začali prichádzať už dnes, pričom prvá parlamentná schôdza bude na budúci týždeň.
      
Macronova centristická strana LREM bude mať v novom parlamente 308 poslancov a jej spojenci z Demokratického hnutia MoDem 42.
      
Hlavnou opozičnou silou budú konzervatívni Republikáni (LR) so 113 kreslami. Za nimi - čo do počtu mandátov - nasleduje donedávna vládnuca Socialistická strana (PS) s 29 a stredopravá Únia demokratov a nezávislých (UDI) s 18 kreslami.
      
Ultraľavicové Nepokorené Francúzsko bude v dolnej komore zastupovať 17, Komunistickú stranu Francúzska desať a pravicovo-populistický Národný front (FN) osem poslancov, uvádzajú oficiálne výsledky zverejnené na webovej stránke francúzskeho rezortu vnútra.

TASR

Jun 19, 11:52

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio