zdroj foto: flickr.com/photos/netnicholls/5655149801

Malý zelený domček ukrýva v sebe viac, než si myslíte. Dokonca je aj dôležitejší, než si myslíte. Ale prečo?

monika.casova
Sep 13, 06:42

Ak ste niekedy počas svojich výletov navštívili Londýn, je možné, že ste na ulici vzhliadli takýto malý zelený domček. Ale viete vôbec na čo takýto malý domček slúži? Verte, či nie, ale toto sú tzv. útulky pre taxikárov. V rokoch 1875 až 1914 bolo postavených celkom 61 prístreškov približne za 200 libier. 

Všetko to začalo práve v roku 1875, kedy samozrejme po uliciach Londýna nepremávali taxíky, ako sme na to zvyknutí, ale samozrejme to boli konské záprahy. Tieto záprahy však boli vždy k dispozícii len svojmu pánovi. Muži museli znášať všetky vrtochy počasia. George Armstrong bol ten, ktorý si ako prvý uvedomil, že to takýto muži nemajú ľahké. Svojho kočiša poslal do snehovej búrky. Vrátil sa premočený, umrznutý. Počas voľnej chvíle sa tak všetci skrývali v krčmách, čo nebolo najlepšie. Preto George podal návrh na to, aby sa postavili drobné prístrešky pre kočišov po celom meste, aby sa tam mohli skryť, ohriať, či najesť. 

Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/File:Cabmens_Shelter_Wellington_Place

Jeho návrh prešiel, no domčeky nemohli byť väčšie ako klasický koč. V domčeku bol vždy niekto, kto ich obslúžil. Bolo tam teplo, ak si kočiš doniesol jedlo, tak si ho tam mohol ohriať. V domčeku sa však nesmeli podávať alkoholické nápoje. Tieto domčeky záchrany pretrvali dodnes. 

Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Cabmen's_Shelter_Fund

V súčasnosti je ich už len 13, no stále sa naplno využívajú a taxikári ich majú v obľube. Taxikár si do "útulku" môže doniesť napr. svoj obľúbený hrnček, či svoje zásoby jedla. Domčeky nájdete na uliciach ako Chelsea Embankment SW3, Embankment Place WC2, Grosvenor Gardens SW1, Hannover Square, Kensington Park Road W11, či Kensington Road W8.


amusingplanet.com

Sep 13, 06:42

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio