zdroj foto: TASR/AP

Portugalsko hasí lesné požiare za pomoci troch štátov EÚ

patrik.liscinsky
Jun 19, 14:55

Sedem hasičských lietadiel prostredníctvom krízového mechanizmu EÚ prišlo na pomoc Portugalsku, ktoré sa snaží uhasiť rozsiahle lesné požiare. Španielsko do oblasti vyslalo stovku hasičov.
      
Požiare si už vyžiadali 62 obetí.
      
"Poskytli sme sedem hasičských lietadiel z Francúzska, Talianska a Španielska v rámci Európskeho mechanizmu na civilnú ochranu. Francúzske lietadlá pracujú už odvčera," uviedol dnes hovorca Európskej komisie (EK) Carlos Martin Ruiz de Gordejuela. O pomoc požiadalo Portugalsko cez krízový koordinačný systém EÚ, ktorý umožňuje sprostredkovanie materiálnej aj ľudskej podpory z iných členských štátov.
      
Okrem toho podľa EK Španielsko vyslalo do Portugalska stovku hasičov, celkovo ich tam s plameňmi bojuje viac ako 1500.
      
Únia sa snaží pomôcť pri hasení požiaru aj družicovými snímkami zo systému Copernicus. EK uviedla, že spracováva desať máp z oblasti, ktoré umožnia lepší prehľad o stave a šírení požiarov.
      
Požiare v Portugalsku vypukli v lesoch nad mestom a veľmi rýchlo sa rozšírili k zastavaným oblastiam, čo si vynútilo evakuáciu ich obyvateľov. Až 18 ľudí zahynulo vo svojich autách medzi obcami Figueiró dos Vinhos a Castanheira de Pera.

TASR

Jun 19, 14:55

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio