zdroj foto: TASR

Situácia a trendy na trhu s nehnuteľnosťami

monika.casova
May 31, 06:39

Trh s nehnuteľnosťami bol vždy miestom, kde sa točili veľké peniaze. Zistiť kde a v čom presne je však umenie. Toto umenie spočíva v kvalitnej práci s informáciami a odhadom vývoja situácie. Ako teda vyzerá slovenský realitný trh a ktoré komodity tu hrajú prím?

Cenu výrazne ovplyvní vhodná lokalita a občianska vybavenosť

Vhodná lokalita môže aj viac ako z jednej tretiny ovplyvniť cenu konečného produktu, ktorým je v tomto prípade nehnuteľnosť. Čo si ale treba predstaviť pod pojmom „vhodná lokalita“? Všetko, čo sa skrýva pod súhrnným názvom občianska vybavenosť. To znamená čo najlepšiu dostupnosť zdravotníckych zariadení, edukačných ústavov, obchodov, možností na rozmanité voľnočasové aktivity či kvalitne riešenú dopravnú infraštruktúru. Hodnotné bývanie sa bez týchto parametrov zaobíde len veľmi ťažko.

Zdroj: TASR

Situácia na trhu podporuje obchodovanie s nehnuteľnosťami

Vlastniť nehnuteľnosť spĺňajúcu vyššie uvedené predpoklady na spokojný život, to je naozajstné terno. Jej prenájom by totiž mohol vyjsť neúmerne draho najmä kvôli tomu, že podobne lokalizovaných nehnuteľností je žalostne málo. Dopyt po bývaní je v zásade väčší ako ponuka, preto je práve teraz skvelý čas na obchodovanie s nimi. Vyplatí sa nie len predaj, ale aj nákup, keďže tento trend by mal pretrvať aj v období najbližších rokov. V kurze sú najmä dvoj a troj izbové byty a rodinné domy, ale tiež byty na prenájom. Zaujímavý je tiež nákup nehnuteľností, ktorých stavebná realizácia ešte len prebieha.

Zdroj: TASR

Ceny rastú najmä vo väčších mestách

Ak je dopyt väčší ako ponuka, vytvára sa tu priestor pre rast cien. Je to zákonitý jav, ktorý sa týka nehnuteľností rovnako ako akejkoľvek inej nedostatkovej komodity. Trend rastu cien pozemkov, domov a bytových domov je patrný celoplošne na území Slovenska a týka sa najmä veľkých miest, ale aj mestečiek. Ak sa chcete na trhu s nehnuteľnosťami zorientovať čo najlepšie, kliknite na portál TopReality.sk, kde si, okrem iného, môžete dostupné nehnuteľnosti vyfiltrovať aj na základe lokality, ktorá vás zaujíma.

TS

May 31, 06:39

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio