zdroj foto: boredpanda.com/vertical-forest-stefano-boeri-china

Toto bude prvý vertikálny les. Mrakodrapy budú pokryté zelenými stromami a denne zmenia CO2 na 60kg kyslíka

monika.casova
Feb 7, 06:22

Zdroj: apartment-building-tower-trees-tour-des-cedres-stefano-boeri-28.
Aj vy máte pocit, že sa v mestách vytráca zeleň? Máte pocit, že sa parky a zelené zákutia menia na parkovacie miesta? Je to tak! Počet ľudí rastie, a aj keď sa mnohí snažia, aby sa zeleň z miest nevytratila, len ťažko sa dá tomu zabrániť. 

Riešením by možno mohli byť také stavby, ako tento 117 metrov vysoký mrakodrap. Taliansky architekt Stefano Boeri navrhol naozaj unikátnu a jedinečnú budovu, ktorá bude stáť v švajčiarskom meste Lausanne.

Zdroj: apartment-building-tower-trees-tour-des-cedres-stefano-boeri-27.
Túto obytnú budovu, bude pokrývať neskutočné množstvo rôznych druhov rastlín. Na ploche vyše 3 000 m² vyrastie viac než 100 cédrov, 6000 kríkov rôznych druhov a 18 000 iných rastlín. Rastliny budú produkovať kyslík, vytvárať príjemný chládok na terasách bytov, 
chrániť bytovky pred vetrom, prachom alebo aj hlukom, či skrášľovať betónové okolie.

Tu to však nekončí. V Švajčiarsku budú mať jeden mrakodrap, no v Ázii rovno celý "les". Projekt sa volá Nanjing Towers a rovnako je jeho architekt Stefano Boeri. Ide o vertikálny les v čínskom meste Nanking, ktorý bude schopný spracovať oxid uhličitý a denne z neho vyprodukovať až 60 kilogramov kyslíka. Stavba by mala byť dokončená v roku 2018. Veže by mali byť vysoké v priemere 100- 200 metrov. Na každom bude 1000 stromov a 2500 kríkov tých najrôznejších druhov. 

Zdroj: https://www.facebook.com/StefanoBoeriArchitetti/
Zdroj: https://www.facebook.com/StefanoBoeriArchitetti/
Zdroj: apartment-building-tower-trees-tour-des-cedres-stefano-boeri-7.j

Zdroj: apartment-building-tower-trees-tour-des-cedres-stefano-boeri-20.

stefanoboeriarchitetti.net

Feb 7, 06:22

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio