zdroj foto: instagram.com/oresundsbron

Úžasná konštrukcia! Most medzi Švédskom a Dánskom po pár kilometroch zmizne pod vodnú hladinu

monika.casova
Sep 17, 15:00

Na svete existuje naozaj veľa skvostov, o ktorých ani len netušíme, pokiaľ sa nato miesto nevyberieme. Niečo dokáže vytvoriť príroda, no niečo sám človek. Presne takýto skvost je most Öresund, ktorý vedie cez úžinu rovnakého mena. Tá spája Malmö a Kodaň. Táto konštrukcia je úchvatná všetkým, čo ju tvorí.


Výstavba zvláštneho mostu mala pomôcť k rozvoju oboch miest, ktoré konštrukcia spája. Nie je to však konštrukcia ako každá iná. Hneď na začiatku stavby však prišla jedna veľká prekážka, a to kodaňské medzinárodné letisko. Nehrozilo teda, aby most s vysokými panelmi viedol až priamo do mesta. Bolo treba vymyslieť inú alternatívu. A tak sa aj stalo!

Zo švédskej strany teda vedie most, no v istom bode sa pretransformuje do tunela. Na tento odvážny projekt museli vybudovať dokonca umelý ostrov. Spojnica medzi Dánskom a Švédskom je teda kombinácia mosta (8 km) a tunela (4 km).

Zdroj: instagram.com/oresundsbron

Ani stavba umelého ostrova nebola ľahká. Pri navŕšovaní ostrova potrebovali stavbári milióny m3 zeminy, ktorú čerpali z morského dna a ak chceli dodržať časový plán, museli denne vybagrovať 11,5 mil. m3 štrku. Táto práca si vyžadovala najväčší, najvýkonnejší plávajúci bager na svete – Chicago.

Projekt Öresund je držiteľom niekoľkých  rekordov: je to najväčší ponorený betónový tunel na svete, najdlhší zavesený dvojúrovňový cestný a železničný most na svete, a má najvyššie samostane stojace dvojnohé pylóny, aké kedy držali nejaký most.

Zdroj: instagram.com/oresundsbron

Zdroj: instagram.com/oresundsbron

Zdroj: instagram.com/oresundsbron

Zdroj: instagram.com/oresundsbron

Zdroj: instagram.com/oresundsbron

Zdroj: instagram.com/oresundsbrontwistedsifter.com

Sep 17, 15:00

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio