zdroj foto: TASR

V Bratislave si môžete pozrieť projekt "Plávajúceho móla", ktorý ohúril celý svet

monika.casova
Jul 3, 06:51

Obyvatelia a návštevníci miest na brehoch severotalianskeho jazera Iseo sa mohli minulý rok prechádzať po nevšedných mólach z plastu, ktoré boli najnovšou inštaláciou svetoznámeho umelca Christa. Dielo s jednoduchým názvom Plávajúce móla pútalo pozornosť svojimi veľkými rozmermi a výraznou žlto-oranžovou farbou.

Dielo tvoria 16 metrov široké pásy, ktorých celková dĺžka dosahuje tri kilometre. Základnými stavebnými prvkami je 220.000 kociek z polyetylénu s vysokou hustotou. Teraz si toto dielo budete môcť pozrieť aj v Bratislave.

Letný výstavný projekt Socha a objekt už po 22. raz predstavuje v Bratislave rôzne podoby objektového výtvarného umenia z celého sveta. V rôznych priestoroch je to vyše 200 diel od viac ako 110 autorov zo 16 krajín. 

"Tento ročník je jeden z najúspešnejších hlavne kvôli tomu, že máme výstavu autora svetového mena - Christa. Dostať ju sem je strašne komplikované a náročné. Som úžasne nadšený z toho, že s Bulharským kultúrnym inštitútom sa to podarilo. Výstava je z minuloročného projektu Plávajúce móla, ktorý Christo realizoval na talianskom jazere Iseo. Za mesiac a pol po mólach akoby po vode chodilo milión 200.000 divákov, to je fantastické číslo. Je to cesta, ako prezentovať umenie medzi ľudí, ktorí ešte nenašli cestu do galérie alebo múzeí. Dostať umenie do bezprostrednejšieho kontaktu s divákom bolo aj mottom nášho projektu. Ale žiaľ, ataky vandalov nás prinútili tieto veľkorozmerné diela prezentovať len v uzatvorených priestoroch," zdôvodnil hlavný kurátor a organizátor podujatia Socha a objekt akademický maliar Viktor Hulík.  

Zdroj: TASRZdroj: TASR

"Tí, ktorí vyskúšajú Plávajúce móla, sa budú cítiť, ako keby kráčali po vode, alebo možno po chrbte veľryby," povedal 81-ročný autor pochádzajúci z Bulharska, ktorý sa v minulosti preslávil "zabalením" budovy berlínskeho Reichstagu či parížskeho mosta Pont Neuf. 

Zdroj: TASR

TASR, boredpanda.com

Jul 3, 06:51

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio