zdroj foto: thetimes.co.uk

VIDEO: V Holandsku nainštalovali semafory pre ľudí, ktorí stále pozerajú do telefónov. Chcú tak znížiť nehodovosť na cestách

monika.casova
Feb 23, 07:11

Poznáte to. Možno to robíte aj vy. Kráčate po ulici, po chodníku, máte sklonenú hlavu a neustále ťukáte do mobilu. Nevšímate si ľudí, ani veci okolo seba. Často si v takomto prípade neuvedomíte, že ohrozujete seba, aj druhých. Hlavne na priechodoch pre chodcov so semaformi často nezdvihnete hlavu, aby ste sa pozreli, či svieti zelená. V Holandsku však prišli na skvelý nápad! 

Semafory pre ľudí závislých na mobiloch fungujú na jednoduchom princípe. Zelené, či červené svetielko sa neobjavuje len na stĺpoch, ale zobrazí sa priamo na ceste, či chodníku. Človek pozerajúci do zeme tak periférne musí zazrieť blikajúcu farbu. 

Týmto kreatívnym riešením chcú znížiť nehodovosť, ktorá je zapríčinená nepozornosťou chodcov. Takéto šikovné semafory môžeme očakávať na viacerých uliciach v Bodegravene a postupne aj v ďalších európskych krajinách. 

Možno sa teraz budete čudovať, ale tento nápad sa stretol u ľudí aj s veľkou kritikou. Podľa nich by mesto a štáty nemali podporovať nepozornosť a závislosť na mobiloch. O chvíľu tak nebudú sledovať premávku vôbec. Čo ak sa potom chodec ocitne na priechode, kde nie je semafor a on sa bude spoliehať nato, že mu pod nohami zasvieti zelená? 

Zdroj: http://www.thetimes.co.uk/_TP_/article/pavement-lights-guide-zombie-phone-users-z0t02h5jm?ni-statuscode=acsaz-307


businessinsider.com

Feb 23, 07:11

Komentáre

Odporúčame ti
Funradio